MFB Akademi

Bireyleri Yaşadıkları Çağa Göre Yetiştirmeliyiz

Yıllardır üzerinde durduğum ve en doğru çözümü bulmaya çalıştığım konu öğretim teknolojilerinin sağlıklı bir şekilde sınıflarda öğrencilere tatbik edilmesi oldu. Zira gelecekleri için uğraşı verdiğimiz nesil öyle bizim gibi Y nesli de değil bilakis dijital dünyayı yönlendirme maharetine sahip, takrir metoduna mesafeli, fazlaca özgür ve fazlaca ciddiye alınarak yönlendirilmeye ihtiyacı olan bir nesil ki bu nesil kaybedilirse geleceğimizin kaybedilmesi kaçınılmaz. Böyle bir neslin dilinden anlamak özellikle X ve Y nesli bandındaki meslektaşlarımız için istisnalar hariç oldukça zor.

Burada en önemli görev aslına bakarsanız biz eğitimcilere düşüyor yani geleceği sağlam temeller inşa etmenin yolu eğitimcilerin öğrencilerini onların penceresinden bakarak anlamalarına ve geliştirecekleri yeni bir eğitim diliyle doğru bir şekilde yönlendirmelerinden geçiyor. Bu eğitimci bakışını destekleyecek olan en önemli güç ise Eğitim 2023 vizyonunu da gerçekleştirmek için gerekli olan vizyonel bakış açısıyla şekillenmiş bir hizmet içi eğitim çarkı. Özellikle atölye ve akademi türünde geliştirilecek yeni hizmet içi modülleri vasıtasıyla öğretmenlerimiz geleceğin bireylerine yapılandırmacı yaklaşımdan da istifade ederek destek olacaklar ve böylece bu bireylerin zihin ve ruh dünyalarında keşfedilmeyi bekleyen o gizil özellikleri açığa çıkaracak böylece temelleri sağlam bir eğitime de katkı sağlayacaklardır.

Bu konuda öğretmenlerimize destek olacak en önemli yöntemlerden biri de Ters Yüz Edilmiş Eğitim Yöntemi bir başka ifade ile Flipped Learning. Yani tabiri caiz ise öğretmenin pasif öğrencinin aktif olduğu yine öğrencinin edindiği bilgilerin üzerine kendi fikirlerini ve düşüncelerini rahatlıkla toplum ( ya da sınıf ) nezdinde rahatça dile getirerek varsa yanlışlarını düzelttiği doğrularını güçlendirdiği bir yöntem. Bu yöntem ayrı bir başlıkta ele alınması gereken bir konu olduğu için şimdilik bu kısa açıklamayla iktifa ediyoruz.

M.Fatih BÜTÜN

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

%d blogcu bunu beğendi: