MFB Akademi

E-Kurslarınızda PowerPoint Tetikleyicilerini Etkili Bir Şekilde Kullanma

Bir e-Öğrenim kursu hazırlamak için PowerPoint kullanıyorsanız, tüm sunumunuz boyunca tetikleyiciler kullanmanız gerekir. Tetikleyici, işlevsel, etkileşimli bir e-kurs oluşturmak için güçlü bir araçtır.

PowerPoint tetikleyicilerini kullanmayı zaten bilen çoğu kişi , bunları animasyon efektleriyle ilişkilendirse de , tetikleyiciler birçok farklı amaç için kullanılabilir. Bunları etkili bir şekilde kullanmayı öğrenmek, öğrencileri herhangi bir platformda (masaüstü, dizüstü bilgisayar, tablet veya mobil) çekecek ve bu bilgileri uzun vadede muhafaza etme şanslarını artıran ilgi çekici bir e-kurs oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Aşağıda, bir PowerPoint tetikleyicisinin tam olarak ne olduğunu, nasıl kullanılacağını ve e-Öğrenim sunumlarınızda yararlı olabileceği farklı yolları tartışacağız.

PowerPoint Tetikleyici Nedir?

Esasen, bir PowerPoint tetikleyicisi, sunu içinde “Eğer öyleyse, o zaman” yazan bir talimattır. Dolayısıyla, bir kullanıcı slaydın veya nesnenin belirli bir alanına tıkladığında, sunu, bu tetikleyicinin davranışını nasıl ayarladığınıza bağlı olarak, birkaç farklı yoldan herhangi biriyle yanıt vereceğini bilir. Belki bir animasyonu başlatır veya önceden gizlenmiş bir şeyi ortaya çıkarır. Alt satır: tıklandığında bir şey olur.

Birini nasıl kullanırsın?

Tetikleyiciler, öğrencileri test etmek, çoktan seçmeli soruların yanıtlarını açığa çıkarmak, onlara materyali öğrendikleri sırayla ilgili özerklik vermek ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok farklı şekilde kullanılabilir. Bir tetikleyici , tıklanana kadar slayt içindeki davranışı tetiklemediğinden , kullanıcının öğrenme sürecini kontrol etmesine izin verir.

Bu noktada, tetikleyicilerin köprülerle aynı olmadığını unutmayın. Sununun dışına veya içindeki başka bir slayta bağlanabilen PowerPoint köprüleri , çok güçlü başka bir araçtır, ancak tetikleyicilerle aynı değildir. Temel fark, tetikleyicilerin yalnızca slayt içinde hareket etmeleridir, bu nedenle gezinme için iyi bir seçenek oluşturmazlar.

Aşağıda, tetikleyicilerin PowerPoint sunumunuzda nasıl kullanılacağına dair birkaç özel fikir sunacağız.

  1. Bir Cevabı GösterPowerPoint tetikleyicilerini kullanmanın en basit yollarından biri çoktan seçmeli sorulardır. Bir soru ve diyelim ki dört farklı yanıt içeren bir slayt hazırlayın. İdeal olarak, öğrenci doğru cevabı tıklar ve bu, neden doğru cevap olduğunu açıklayan bir açılır pencereyi tetikler . Yanlış yanıtı tıklarlarsa, açılır pencere onlara yanıtı yanlış aldıklarını bildirir (tabii ki nazikçe) ve ardından nedenini açıklar. Bu şekilde, bir cevabı yanlış almak, bir cevabı doğru almaktan daha eğitici olabilir, çünkü öğrenci materyalle daha çok ilgilenir.
  2. Bir Öğrenciyi Test EdinBu, yukarıdaki fikrin bir varyasyonudur, burada bir soru sorarsınız ve basitçe aşağıya öğrencinin cevabın ortaya çıkmasını istediği zaman tıklayabileceği bir nesne veya cümle yerleştirirsiniz. Bu, öğrencilerin önceden öğrendikleri bilgiler üzerinde kendilerini test etmelerine yardımcı olmanın harika bir yoludur, ancak aynı zamanda, eğer seçerseniz, materyali öğrenmeden önce onunla etkileşime girmelerine yardımcı olmanın da yararlı bir yoludur. Bunu bilgi kartı yapmak için de uyarlayabilirsiniz : kelimeyi veya kavramı ekranın üst kısmına yerleştirin, ardından öğrencinin tanımı ortaya çıkarmak için aşağıya tıklayabileceği bir nesne.
  3. Özerklik SununTıpkı geleneksel öğrenmede olduğu gibi, e-Öğrenim, insanların en etkili olmayı öğrendikleri çeşitli yollara saygı duymalıdır. Bazı insanlar malzemeye çok doğrusal bir yaklaşımı sever; Bazıları etrafı tıklamayı ya da ilgi duydukları yere gitmeyi tercih eder. Başlangıçta tüm materyalleri gizleyerek ve sadece hangi materyalin nerede olduğunu belirtmek için başlıkları kullanarak bir slayt içindeki bu farklılıklara hitap edebilirsiniz. Öğrenci belirli başlıklara tıkladığında, ilgili materyal açılır. Bu onların seçtikleri sırayla öğrenmelerine olanak tanır ve bu da bilgiyi elde tutmaya yardımcı olabilir.

Sonuç

Köprüler gibi tetikleyiciler, e-Öğrenim kurslarında birçok kullanıma sahiptir. Bunları tam anlamıyla kullanın ve öğrencilerin bilgileri korumalarına ve materyal hakkında normalde yapacaklarından daha zengin bir anlayış kazanmalarına yardımcı olacaksınız.

E-Öğrenim kurslarında tetikleyicilerin nasıl kullanılacağına dair yaratıcı fikirleriniz var mı? Bunları aşağıdaki yorumlarda paylaşın!

Kaynak: https://www.ispringsolutions.com/blog/how-to-use-powerpoint-triggers-effectively-in-your-e-courses

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

%d blogcu bunu beğendi: