MFB Akademi

En İyi 5 e-Öğrenim Yazma Aracı: 2020 İçin En Çok Tercih Edilenler

Yüksek kaliteli e-Öğrenim kursları oluşturmanıza izin verecek bir yazma aracı mı arıyorsunuz? Peki, doğru yere geldiniz. Bu makalede, beş popüler e-Öğrenme yazılım çözümünün ayrıntılı bir incelemesini sunuyoruz. Daha bilinçli bir satın alma kararı vermenize yardımcı olmak için ana özelliklerini analiz edip fiyatlarını karşılaştıracağız. Ama önce, bir e-Öğrenim geliştirme aracının ne gerektirdiğini görelim. 

E-Öğrenim Yazma Aracı Nedir?

Yazma araçları, küçük parçalar ve bilgi parçalarından dijital eğitim içeriği oluşturmak için kullanılır: metin, görüntüler, ses ve video. Tüm e-Öğrenim kurslarında çeşitli medyayı bir araya “yapıştırmanıza” yardımcı olmanın yanı sıra, yalnızca eğitim için kullanılabilecek bazı benzersiz özelliklere sahiptirler. Örneğin, bazı araçlar yazılım simülasyonları oluşturmanıza izin verir, böylece personelinize günlük işleri için ihtiyaç duydukları belirli yazılımları nasıl kullanacaklarını öğretebilirsiniz. Veya bazıları bir kursa dahil edilebilecek veya bağımsız bir eğitim ünitesi haline gelebilecek sınavlar oluşturmanıza izin verir.

Tüm bu içeriğin İnternet üzerinden kolayca dağıtılabilen ve öğrencilerin minimum yazılım yüklü, tercihen sadece bir web tarayıcısı ile açabilecekleri bir biçimde paketlenmesi gerekir. 2000’lerde Macromedia, tarayıcıların oyunlar, videolar ve her şeyin yanı sıra e-Öğrenim kursları çalıştırmasına izin veren Flash eklentisiyle çevrimiçi içerik dünyasına hükmetti. Ancak zaman geçtikçe, Flash HTML5 adlı yeni ve daha güçlü bir standart tarafından yavaş yavaş sahneden itildi ve HTML5 e-Öğrenim geliştirme yazılımı bu şekilde ortaya çıktı. Bu formatta kurs oluşturmanın avantajlarına bir göz atalım:

 • HTML5 içeriği duyarlıdır ve çok çeşitli platformlarda ve tarayıcılarda desteklenir. Dahası, mobil uyumludur , böylece öğrenciler derslerini yanlarında alabilir ve bir bilgisayara bağlı kalmak yerine istedikleri zaman ve yerde görüntüleyebilirler.
 • HTML5, kurs geliştiricilerinin daha ilgi çekici öğrenme deneyimleri üretmesine olanak tanıyan birçok etkileşim fırsatı sunar .
 • Standart, zengin medya öğelerini destekler – video ve ses oynatmak için dahili bir kapasiteye sahiptir. 
 • İçeriği güncel tutmak kolay (ve ucuz) . HTML5 kurs geliştirme araçları, mevcut içeriği değiştirebilir ve düzenleyebilir. 

Yazma Araçları Hangi Sorunları Çözebilir?

“E-Öğrenim yazarlığı” sadece anlamdan çok vızıltıyla ilgili olan gösterişli bir terim değildir. Bugünlerde bir işletme için bir yazma aracı edinmenin zorunlu olmasının gerçek nedenleri var. İşte bir e-Öğrenme aracının mücadele ettiği bazı şeyler: 

 • Çekici olmayan içerik – Öğrencileri sınavlara, etkileşimli videolara ve oyunlaştırılmış eğitime tanıtmak için eski güzel Word, PowerPoint ve PDF belgelerini engelleyin.
 • Genel eğitim materyalleri – işletmenizin özellikleri hakkında gerçek bir kavrayışı olmayan üçüncü taraf eğitim tasarımcılarını dahil etmek zorunda kalmadan şirket içinde benzersiz içerik oluşturun.
 • Yararsız veriler – öğrencilerin istatistiklerinin avucunuzun içinde olması için hangi eğitim verilerinin öğrenim yönetim sisteminize (ÖYS) rapor edileceğini seçin .
 • Yüksek eğitim maliyetleri – eğitim toplantılarınızı sınıftan dijital bir alana taşıyın ve en deneyimli çalışanlarınız için zaman kazanın.

Bir Yazma Aracı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Piyasada, bu araçların çoğu belirli bir istemci türü düşünülerek oluşturulmuş çok sayıda geliştirme yazılımı bulunmaktadır. Bu çözümlerden birine karar vermeden önce, bazı şeyleri netleştirmelisiniz:

 • Sizin durumunuzda ne tür eğitim içeriği faydalı olabilir? Etkileşimli video dersleri, yazılım simülasyonları, sınavlar veya bunların tümü? Profesyonel görevlerine bağlı olarak öğrencilere ne tür bir e-Öğrenim sağlamak istediğinizi hayal edin.
 • Yazarlık aracı mobil cihazlarla ne kadar iyi çalışıyor? Öğrencilerinizin alışkanlıkları konusunda net olmalısınız. Olgun izleyiciler muhtemelen eğitimlerini bir masaüstünde alabilirler, peki ya zum yapanlar ve hatta daha genç nesiller? Çoğu 20 yaşındaki çocuk, akıllı telefonlarına saatte en az bir kez göz atmadan hayatlarını hayal edemez, bu nedenle e-Öğrenimlerinin de aynı şekilde çalışması gerekir -% 100 mobil uyumlu. Ve çoğu yazma aracı duyarlı kurslar oluşturmanıza izin verse de, bazıları masaüstü, tablet ve akıllı telefon için kesinlikle çok zaman harcayan farklı sürümler oluşturmayı gerektirir.
 • Yıllık e-Öğrenim bütçeniz nedir? Yalnızca fiyata dayalı bir yazma aracı seçmeyin. Daha pahalı, e-Öğrenim dünyasında daha kullanışlı hale gelmez. Benzer şekilde, en ucuz seçeneği sadece ucuz olduğu için almak da kötü bir fikir. Bir yazarlık yazılımı için gerçekten düşük bir fiyat, genellikle en çok ihtiyacınız olan işlevler için gizli ücretler olabileceğinin bir işaretidir. 
 • Tüm eğitim istatistiklerinin kaydedilebildiği bir LMS’niz var mı? Sürekli öğrenmenin savunucusuysanız ve çalışanlarınıza düzenli olarak yeni kurslar sağlıyorsanız, eğitiminizin sonuçlarını muhtemelen göreceksiniz. İçeriğinizin tüm eğitim oturumlarından tüm istatistikleri gönderdiği bir LMS olmalıdır. Ayrıca, seçtiğiniz yazma aracının LMS’nizle kusursuz bir uyumluluğu olmalıdır.

Şimdi, 2020’de piyasadaki en iyi performans gösteren 5 yazarlık çözümüne detaylı bir göz atalım. Okumayı tercih ederseniz videoyu izleyebilir veya makaleye atlayabilirsiniz. Zamanınız sınırlıysa ancak hemen bir yazılım seçmeniz gerekiyorsa , 5 yazma aracının tüm seçeneklerini tek bir yerde görüntülemek için doğrudan karşılaştırma sayfasına gidin . https://www.youtube.com/embed/811IXk3jPDY

En popüler 5 e-öğrenme yazma aracı

1. iSpring Suite 

iSpring Suite HTML5 yazma aracı

iSpring Suite  , hızlı içerik geliştirmeyi kolay ve sezgisel hale getirmeye odaklanan tam özellikli bir e-Öğrenme çözümüdür. İSpring Suite’in en önemli artılarından biri, temel yazma aracının bir PowerPoint eklentisi olarak çalışması ve bu da kullanımı çok kolay tanıdık bir arayüz oluşturmasıdır.

iSpring Suite, farklı eğitim görevleri türleri için özel sekmelerle kullanıcı arayüzüne modüler bir yaklaşım getirir. Değerlendirmeler için bir sınav oluşturucu, video dersler ve ekran kayıtları oluşturmak için bir video ve ses düzenleyici ve dallara ayırma ile diyalog simülasyonları oluşturmak için bir konuşma simülasyon aracı var. Sözlükler, kataloglar, zaman çizelgeleri, referanslar ve SSS’ler oluşturmak için bir dizi hazır şablonla etkileşim oluşturmak basitleştirilmiştir.

İş akışı, odağı sıkı bir şekilde içerik geliştirmeye koyar ve karmaşık etkileşimli öğelerin ve kodlama değişkenlerinin manuel yapılandırmasını ortadan kaldırır. Kurs oluşturma sürecini daha da hızlandırmak için, yüksek kaliteli görüntüler, karakterler, konum arka planları, simgeler ve kontrollerle dolu bir içerik kitaplığı var.

Öğrenme eğrisi

iSpring’in PowerPoint ile kusursuz entegrasyonu, çoğu insanın onu alıp hemen yazmaya başlayabileceği anlamına gelir. Tanıdık arayüz ve kolaylaştırılmış iş akışı, kullanıcının diğer modülleri ve özellikleri kendi hızlarında keşfetmesine olanak tanıyan yumuşak bir öğrenme eğrisi oluşturur.

Neyse ki, kullanım kolaylığı, yalnızca basit etkileşimler ve kurslar oluşturabileceğiniz anlamına gelmez – daha karmaşık senaryolar ve etkileşimler eklemek için çok fazla esneklik vardır.

Değerlendirmeler

iSpring Suite, kurs slaytları arasına dahil edilebilecek notlandırılmış sınavlar, anketler ve hızlı bilgi kontrolleri oluşturmanıza olanak tanır. Her yerde bulunan çoktan seçmeli sorulardan ilgi çekici sürükle ve bırak yöntemlerine kadar bir düzineden fazla soru türü vardır. 

Etkileşimler

Test düzenleyiciden ayrı olarak, iSpring Visuals, öğrenme etkileşimleri oluşturmaya odaklanmıştır. Aracın bu bileşeniyle ilgili en iyi şey, sıfırdan başlamanıza gerek olmamasıdır – sadece Zaman Çizelgesi veya Akordeon gibi etkileşim şablonlarından birini seçin ve verilerinizle doldurun.

Video ve ses düzenleyici

Bu, geçişler ve altyazılı birkaç videoyu tek bir MP4 dosyasında birleştirmek ve bir kursa eklemek için yeterli olan tamamen işlevsel bir video düzenleyiciye sahiptir.

Konuşma simülasyonları

iSpring, öğrencilerinizin iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacak gerçekçi konuşma simülasyonları oluşturmanıza izin veren özel bir araca sahiptir. Bu, satış ve müşteri hizmetleri eğitimi için sahip olunması gereken bir şeydir.

Mobil öğrenme

HTML5’i destekleyen tüm bileşenleri ile, iSpring tarafından yayınlanan içerik% 100 mobil kullanıma hazırdır. Diğer bazı geliştirme araçlarından farklı olarak, masaüstü ve mobil için ayrı içerik sürümleri oluşturmanıza gerek yoktur. Yazılım, içeriğinizi otomatik olarak tüm ekran boyutlarına uyarlayarak size zaman ve sinirlerinizi kazandırır.

Yayınlama seçenekleri

Bir dizi çıktı biçimi mevcuttur: saf HTML5, AICC, SCORM, xAPI ve cmi5 gibi e-Öğrenme standartları ve video kursları için MP4. Yayınlanmış içeriği bir LMS’ye yükleyebilir veya doğrudan bir Web tarayıcısında açabilirsiniz.

Artıları

 • Kurs için başlangıç ​​noktası olarak mevcut bir PPT sunumunu kullanma yeteneği
 • Kursları hızla oluşturmak için basit tanıdık arayüz
 • Dallanan konuşma senaryolarına sahip yerleşik diyalog simülatörü
 • Ekran kayıtları ve web kamerası görüntüleri kaydetmek ve düzenlemek için profesyonel video stüdyosu
 • Etkileşimli sınavlar ve anketler oluşturmak için sağlam bir araç
 • Tüm cihazlarda mükemmel oynatma
 • PPT sunumlarını SCORM kurslarına dönüştürebilme 
 • Word ve PDF belgelerini etkileşimli SCORM flipbook’larına dönüştürme yeteneği
 • Şablonlar, karakterler, arka planlar ve simgeler dahil 68.000 varlığa sahip profesyonel düzeyde içerik kitaplığı 
 • Hızlı içerik paylaşımı ve işbirliği için bulut hizmeti

Eksileri

 • İSpring Suite’in çalışması için PowerPoint’in yüklenmesi gerekiyor
 • Video ve sesli anlatım için kapalı açıklamalı alt yazıyı (CC) desteklemez
 • Metin okuma işlevi yoktur
 • Yazılım simülasyon desteği yok
 • Yalnızca Windows’ta çalışır

İçin en iyisi

iSpring Suite, tam teşekküllü bir içerik yazma aracına geçiş yapmak isteyen PowerPoint severler için harika bir seçimdir. 

Ayrıca, mevcut talimatları, kılavuzları ve ders kitaplarını çevrimiçi olarak taşımanın en kolay ve en hızlı yolunu arayanlar için mükemmel bir seçimdir. Zaten PPT sunumlarınız varsa, sadece birkaç tıklama ile bunları e-kurslara dönüştürebilirsiniz. 

Ayrıca gerçekçi bir sayfa çevirme efekti ile Word ve PDF belgelerinizi hızlı bir şekilde etkileşimli e-kitaplara dönüştürebilirsiniz. Daha yaratıcı olmak ve sınavlar, diyalog simülasyonları ve etkileşimler eklemek istediğinizde, kaputun altında da bol miktarda güç var.

Fiyatlandırma

970 $ (Yıllık lisans)

Ücretsiz bir deneme edinin →

2. Adobe Captivate

Adobe Captivate HTML5 yazma aracı

Adobe Captivate  , slayt sunuları veya sınavlar oluşturma gibi genel e-Öğrenim geliştirme ve karmaşık etkileşimli kurslar geliştirme için çok uygundur. Ayrıca efektler, tetikleyiciler ve slayt ayarları yardımıyla yazılım simülasyonları geliştirmek için geleneksel olarak tercih edilen bir seçimdir. Bu, gerçekçi simülasyonlar oluşturmada ve bunları kullanıcılara farklı modlarda sunmada çok yönlülük sağlar, örneğin: gör, dene, yap.

En yeni 2019 Captivate sürümünün göze çarpan bir özelliği, Sanal Gerçeklik projeleri oluşturma ve aynı anda web kamerası ve ekran içeriğini kaydedip etkileşimli öğeler ekleyerek etkileşimli videolar ve stüdyo kalitesinde HD videolar oluşturma becerisidir. Geniş etkileşim yelpazesi, bu araç setinin bir başka güçlü noktasıdır. Sürükle ve bırak, bulmacalar, oyunlar ve diğer etkileşimli etkinliklerle e-Öğrenmeyi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Öğrenme eğrisi

Captivate’in yeni kullanıcılar için oldukça dik bir öğrenme eğrisine sahip olduğu biliniyor ve geçmiş sürümlerde, değişkenleri ve tetikleyicileri seçmek ve diğer işlevleri gerçekleştirmek için birçok ayrı pencereye dayanan oldukça kafa karıştırıcı bir iş akışı.

Captivate’te gerçekten harika bir e-Öğrenim oluşturmak için, işlevlerini tanımak için çok zaman harcamanız gerekir, bu nedenle ilk kez yazma aracı olarak en iyi seçenek olmayabilir. Daha teknik simülasyon tabanlı eğitim oluşturmak için mükemmeldir.

Değerlendirmeler

Rakiplerinden daha az soru şablonuna sahip olan Captivate, yazılım simülasyonu biçiminde benzersiz bir değerlendirme türü sunar. Eğitim programınız bilgisayar yazılımına dayanıyorsa, bu özellik vazgeçilmez olabilir.

Etkileşimler

“Jigsaw Puzzle” ve “Kim milyoner olmak ister?” Gibi oyunlar dahil olmak üzere 19 öğrenme etkileşimi şablonuna sahiptir. Biraz özensiz görünebilirler ve yapılandırılmaları zor olabilir, ancak buradaki çeşitlilik gerçekten etkileyici.

Video ve ses düzenleyici

Adobe Captivate, geçişler ve yakınlaştırma ve kaydırma gibi çeşitli efektler içeren bir eğitim videosu oluşturmanıza yardımcı olabilecek yerleşik bir düzenleyiciye sahiptir. En iyi yanı, kendinizi bir web kamerasından kaydettiğinizde, videonuzun arka planını anında değiştirmek için “yeşil ekran” özelliğini kullanabilmenizdir.

Konuşma simülasyonları

Adobe Captivate’te konuşma simülasyonları veya karakter temelli diyaloglar oluşturmak için özel bir araç yoktur, bu nedenle bunlar eğitim tasarımınızın büyük bir parçasıysa, en iyi seçim olmayabilir.

Mobil öğrenme

Captivate, mobil uyumluluğu birinci önceliği olarak görenlere ilginç bir iş akışı önerir. Araç, slayt içeriklerinizi, kursun hangi cihazda görüntülendiğine bağlı olarak boyutlarını ve konumlarını değiştirebilen “değişken kutulara” ayırmanıza olanak tanır. Bu, teorik olarak, akıllı telefonlar da dahil olmak üzere tüm olası cihazlarda içeriğinizin görünümü ve verdiği izlenim üzerinde tam kontrol sağlar.

Yayınlama seçenekleri

Araç, HTML5’i ve SCORM, AICC ve xAPI gibi tüm popüler e-Öğrenim standartlarını destekler. Ayrıca, yazarların EXE biçiminde ders oluşturma seçeneği ile Flash’ta yayınlamasına izin verir.

Artıları

 • Yaratıcı özelleştirmeye izin veren kapsamlı değişkenler ve dallanma
 • Sanal gerçekliği e-Öğreniminize yerleştirmek için 360 derece (VR) özelliği
 • Tüm cihazlarda, eğitimi oluştururken görüntülenebilir gerçek duyarlı ekran
 • Şablonlar, kişiler, vesikalık fotoğraflar ve tam vücut çekimleri dahil varlık kitaplığı
 • Otomatik olarak metin-konuşma (TTS) seslendirmeleri oluşturma yeteneği
 • Kendi arka planınızı ekleyebileceğiniz ‘yeşil ekran’ özelliği
 • Coğrafi konum etiketleme gibi mobile özgü geliştirme araçları
 • Karmaşık yazılım simülasyon kayıt seçenekleri
 • Mac sürümü var

Eksileri

 • Sezgisel olmayan kullanıcı arayüzü
 • Nasıl kullanılacağını öğrenmek için çok zaman harcamanızı gerektirir
 • Müşteriler, Captivate’in Windows’ta hata yapıp çökebileceğini bildirdi
 • Masaüstü, tablet ve akıllı telefon için ayrı sürümler oluşturmanız gerektiğinden, duyarlı içerik tasarlamak zordur.
 • İçe aktarılan PowerPoint sunuları, Captivate ile dönüştürüldükten sonra tüm animasyonlarını korumaz
 • Bir çağrı merkezine dış kaynaklı teknik destek

İçin en iyisi

Adobe Captivate, rakiplerinden daha az kolay ve sezgiseldir, ancak daha güçlüdür. Sihri gerçekleştirmek için değişkenler ve bazı kodlamalarla rahatça çalışabilen deneyimli e-Öğrenim geliştiricileri için en uygunudur.

Paketin bir parçası olarak bir LMS veya barındırma çözümü sunan bazı satıcıların aksine, yazdığınız kursları doğrudan Captivate aracılığıyla barındırmak istiyorsanız, daha pahalı olan ve muhtemelen uygun olmayan PRIME paketini satın almanız gerekir. 100’den az çalışanı olan küçük kuruluşlar için.

Fiyatlandırma

33,99 $ / ay veya 1.299,00 $ (Kalıcı Lisans)

3. 360’ı ifade edin

Articulate 360 ​​HTML5 yazma aracı

Articulate 360  , üçü özellikle kurs yazımı için tasarlanmış olan dokuz araçtan oluşan bir pakettir: Storyline 360, Studio 360 ve Rise. 

 • Storyline 360 , Articulate’in amiral gemisi yazma aracıdır. Arayüzü PowerPoint’e oldukça benzer, ancak tamamen entegre olmak yerine bazı değişikliklerle yeniden yaratır.
 • Studio 360 , bir PowerPoint eklentisidir. Üç aracı birleştirir: Slaytları mobil ve çevrimiçi kurslara dönüştürmek için Presenter 360; Quizmaker 360, kursunuza kolayca sınavlar eklemek için; ve Etkileşimleri kolayca oluşturmak için 360’a katılın.
 • Rise , basit kurslar oluşturmak için gerçekten kolay bir web tabanlı araçtır. Farklı öğrenme ‘bloklarını’ birleştirerek özel dersler oluşturabilirsiniz. Başlangıçta oldukça küçük bir etkileşim türü kümesiyle sınırlı olmasına rağmen, Rise düzenli güncellemeler sunar ve yakın zamanda Rise arayüzünün ‘uygulama benzeri hissini’ korurken biraz daha özel olmak isteyenler için Hikaye blokları tanıttı.

Bir eğitici tasarımcının “Artikülat kullanıyorum” dediğini duyarsanız, muhtemelen Hikayeye atıfta bulunuyorlardır. Storyline’ın gelişmiş bir özellik seti vardır, ancak sekmeler, basit iki adımlı diyalog simülasyonları ve kurslar oluşturmaya başlamanızı sağlayacak sıcak noktalar gibi yerleşik etkileşim şablonları ile sınırlıdır. Yine de daha yaratıcı ve yaratıcı olmak için katmanlarla, değişkenlerle ve nesne durumlarıyla derinlemesine çalışmanız, ayrıca öğrenmeye çok zaman ayırmanız, ardından araca ince ayar yapmanız ve test etmeniz gerekir.

İSpring Suite gibi Articulate 360, slaytlara farklı nesneler eklemek için eksiksiz bir araç setinin yanı sıra kurs şablonları, arka planlar, karakterler, kontroller ve simgelerden oluşan bir koleksiyon olan bir içerik kitaplığına sahiptir. Profesyonel olarak tasarlanmış daha az varlık içerir, ancak çevrimiçi bir kitaplık aracılığıyla 4,5 milyondan fazla stok fotoğraf, resim ve simgeye erişim sağlar.

Öğrenme eğrisi

Articulate 360’ın öğrenme eğrisi ortada bir yerde: iSpring Suite kadar alıp kullanmak kadar kolay değil, ancak düzgün görünen kurslar oluşturmaya başlamak için Captivate’in çok fazla zaman yatırımı yok.

Artı tarafta, e-Öğrenme içeriğinizi özelleştirmek için daha büyük fırsatlara sahipsiniz. Ancak dezavantajı, birçok öğeyi manuel olarak eklemeniz gerektiğinden kursları oluşturmak için daha fazla zaman ayırmanız gerekir. Ayrıca, tüm içerik oluşturma yeteneklerini keşfetmek zaman alır, bu nedenle eğitim süresine yatırım yapmaya hazır değilseniz, yazma verimliliğiniz sınırlanabilir.

Değerlendirmeler

Articulate’in QuizMaker 360’ı, kullanıcılara standart çoklu yanıt, boşlukları doldurma, etkin nokta ve bir test veya ankete eklenebilecek birkaç başka soru türü sunar. 

Etkileşimler

Engage 360 ​​adlı Articulate Studio bileşeni, kursunuza ekleyebileceğiniz çeşitli etkileşim şablonlarına sahiptir. Orada SSS ve Kontrol Listesi gibi şeyler bulabilirsiniz – bunlardan birini Storyline’da kullanmak isterseniz, bunları bir Studio projesinden içe aktarmanız gerekir. Aksi takdirde, etkileşiminizi sıfırdan oluşturmanız veya topluluk tarafından sağlanan şablonlardan birini indirmeniz gerekir.

Video ve ses düzenleyici

Storyline, kayıtlı bir çekimden diğerine geçişler yapmanızı, altyazı eklemenizi ve çıktıyı kursunuza kaydetmenizi sağlayan basit bir video düzenleyici içerir. Ancak, video düzenleme açısından Captivate ve iSpring’in sunduğu şeylerin yarısı kadar gelişmiş ve kullanışlı değildir.

Konuşma simülasyonları

Rise 360 ​​(bulut tabanlı araç) yerleşik bir diyalog simülasyon özelliğine sahiptir. Engage 360, bir “Konuşma” etkileşim şablonu içerir, ancak geçme puanı olan bir değerlendirme olarak değil, yalnızca eğitici bir araç olarak kullanılabilir.

Mobil öğrenme

Articulate, tıpkı Adobe ve iSpring gibi, öğrencilerin içeriği telefonlarında oynatmalarına olanak tanıyan kendi mobil uygulamasına sahiptir. Ayrıca Storyline ve Rise ile yayınlanan kurslar tamamen mobil uyumludur.

Yayınlama seçenekleri

Bu yazma aracı, sabit sürücünüzde veya doğrudan Review 360’ın çevrimiçi deposunda yayınlayabileceğiniz HTML5’te dersler oluşturmanıza olanak tanır. E-Öğrenim standartları açısından SCORM, AICC, xAPI ve cmi5’i destekler. Ayrıca, eğitim kursunuzun bir CD’ye yazdırılabilecek bir sürümünü yayınlamak için de kullanabilirsiniz.

Artıları

 • Çoğu e-Öğrenim görevi için çözümler
 • Rise’da sürükle ve bırak özelliğiyle hızlı bir şekilde duyarlı HTML5 kursları oluşturma yeteneği
 • Storyline 360’ın PowerPoint arayüzüne benzer, ancak içeriği özelleştirmek için daha büyük fırsatlar sunar
 • Temel etkileşimleri hızlı ve kolay bir şekilde oluşturma yeteneği
 • Ekran kaydı yakalamayı ve düzenlemeyi basitleştirmek için ekran kaydedici
 • Tüm geliştirici seviyeleri için birçok farklı geliştirme seçeneği
 • Büyük içerik kitaplığı
 • Kursları tüm akıllı telefonlarla uyumlu hale getiren uyarlanabilir oynatıcı
 • Kursları çevrimdışı oynamak için ücretsiz mobil uygulama

Eksileri

 • En kullanıcı dostu arayüz değil, dik öğrenme eğrisi
 • Etkileşim şablonları düzgün çalışmıyor
 • Ekran kaydetme işlevi, diğer çözümlerle karşılaştırıldığında temeldir
 • Bilgisayarı yavaşlatabilir (ağır yazılım)
 • Bölüm 508 uyumluluğunun sağlanması, tek bir kursta harcanan zamanı iki katına çıkarır
 • Mac için sürüm yok

İçin en iyisi

‘Araç paketi’ yaklaşımı, sadece geliştirilecek çok sayıda kurs türünün değil, aynı zamanda yeni başlayanlardan uzmanlara kadar kurs geliştiricilerinin farklı beceri seviyelerinin olduğu büyük e-Öğrenim departmanları için iyi çalışır.

İnceleme ve işbirliği seçenekleri, bunu daha büyük ekipler için de uygun hale getirir. Bunun dezavantajı, çoğu bireysel geliştiricinin ve küçük ila orta ölçekli kuruluşların tüm bu araçlara ihtiyaç duymaması, ancak yine de tüm seti lisans başına satın almak zorunda kalacak olmasıdır.

Fiyat

1.299 $ / yıl (takımlar için) veya 999 $ (bireyler için)

4. Lectora Çevrimiçi

Lectora Online LMS

Bu karşılaştırmada, biz bakacağız Lectora Online’da içerik geliştirme artı bu makalede diğer ürünlere karşılaştırılabilir benzer araçlar sunar, Lectora bulut tabanlı sürümü. 

Lectora ürün yelpazesinin büyük bir odağı, her zaman web içeriği erişilebilirlik yönergelerine ( WCAG ) uyum olmuştur . Bu, Lectora Online’da oluşturulan herhangi bir kursa işitme veya görme bozukluğu gibi engelli kişiler tarafından erişilebilir olmasını sağlar. Federal hükümet kuruluşlarında çalışıyorsanız veya içerik geliştiriyorsanız, bu iyi bir seçimdir.

Lectora’nın popüler Başlarken şablonları, yazma için harika bir kısayoldur. Her şablonda yerleşik gezinme, etkileşimli örnekler, sayfa düzenleri ve kullanım talimatları bulunur. Ayrıca, bu yerleşik şablonlar, temel doğrusal, doğrusal olmayan, mikro öğrenme, senaryo tabanlı, uyarlanabilir, ihtiyaç zamanı / tam zamanında eğitim, multimedya ve daha fazlası gibi farklı öğrenme stilleri ve kurs türleri sunar.

Daha deneyimli geliştiriciler için, Lectora Online komut dosyalarını, özel kitaplıkları, yazı tiplerini ve CSS’yi destekler, bu nedenle özelleştirme açısından sınır gökyüzüdür.

Öğrenme eğrisi

Bir kurstaki farklı bölümleri, konuları, etkileşimleri, sınavları ve varlıkları temsil etmek için Windows araç çubuğu biçimini ve klasör yapısı simgelerini kullandığından, arayüz Windows kullanıcılarına tanıdık gelecektir. Diğer araçlarla karşılaştırıldığında, menü sistemi biraz kafa karıştırıcı görünüyor ve düzene alışmak biraz zaman alacak.

Sağlanan şablonlardan bazılarını kullanarak standart bir e-Öğrenim kursu kurmak ve çalıştırmak çoğu kişinin erişebileceği bir yerde olmalıdır, ancak kurs oluşturma ve düzenleme diğer yazma araçlarına kıyasla kesinlikle daha karmaşıktır.

Değerlendirmeler

Lectora, 12 soru türü arasından seçim yaparak sınavlar veya anketler oluşturmanıza olanak tanır. Doğru / yanlış gibi basit olanlardan sürükle ve bırak veya sıralama dizisi gibi daha etkileşimli çeşitlere kadar çeşitlilik gösterirler.

Etkileşimler

Kursunuza ekleyebileceğiniz ve belirli değişkenlere ve eylemlere bağlayabileceğiniz liste kutusu ve radyo düğmesi gibi form öğeleri vardır, böylece özel bir etkileşim kurabilirsiniz. Bir şablondan başlamak isterseniz, eLearning Brothers, kolayca özelleştirebileceğiniz Bulmaca ve Sürükle ve Bırak gibi hazır etkileşimlerden oluşan bir kitaplık sunar.

Video ve ses düzenleyici

Lectora, hem ekranınızdan hem de web kameranızdan kayıt yapmanızı ve sonuçları düzenlemenizi sağlayan çok yetenekli bir video aracına sahiptir: bir videonun bir bölümünden diğerine geçişler oluşturabilir, efektler ekleyebilir, anlatım kaydedebilirsiniz vb.

Konuşma simülasyonları

Aracın, diyalog simülasyonları oluşturmak için özel bir aracı yoktur. ELearning Brothers kitaplığında uygun bir şablon bulmayı deneyebilir veya aracın gelişmiş programlama yeteneklerini kullanarak sıfırdan kendi şablonunuzu oluşturabilirsiniz.

Mobil öğrenme

Lectora, duyarlı içerik yayınlama konusunda mükemmel bir yeteneğe sahiptir ve bu nedenle mobil odaklı kullanım için uygundur. Ancak, yayınlanan içeriği indirmek ve iSpring ve Articulate’in yaptığı gibi çevrimdışı görüntülemek için bir uygulaması yoktur.

Yayınlama seçenekleri

Bulutta barındırılmasına rağmen, Lectora standart çıktı seçenekleri kümesinde yetersiz kalmaz: HTML, AICC, SCORM ve xAPI. Ayrıca, kursunuzu her zaman çevrimiçi deposunda yayınlayabilirsiniz.

Artıları

 • WCAG uyumlu
 • Koşullu dallanmayı ve sıralı olayları destekler
 • Kendi komut dosyalarınızı, özel kitaplıklarınızı, yazı tiplerinizi, CSS’nizi ekleyebilme
 • İşbirliği için yerleşik sürüm oluşturma
 • Sağlam test seçenekleri
 • Gezinme ve örnek etkileşimleri içeren başlangıç ​​kurs şablonları
 • Global içerik yönetimi ve varlıkların güncellenmesi 
 • İnceleme bağlantısı ile entegrasyonu inceleme
 • ELearning Brothers’tan stok görseller ve şablonlar

Eksileri

 • Rakiplerinden daha pahalı
 • Hantal, modası geçmiş kullanıcı arayüzü
 • Piyasadaki en sezgisel yazma aracı değil
 • Gelişmiş özellikler Bölüm 508’i desteklemiyor
 • Duyarlı bir kurs oluşturmak için, aynı içeriği 5 (!) Farklı görünümde düzenlemeniz gerekir

İçin en iyisi

Lectora’nın bir hayran kitlesi var, ancak çoğunlukla ‘güçlü kullanıcı’ kategorisine giriyorlar, bu da aracı öğrenmek için önemli ölçüde zaman harcadıkları ve gerçekten uzman oldukları anlamına geliyor.

İSpring Suite veya Articulate Rise kadar temiz bir kullanıcı deneyimi sunmaz, ancak deneyimli ve teknik olarak daha eğimli e-Öğrenim geliştiricileri için kesinlikle büyük ölçüde güç ve esneklik sunar.

Birden çok yazar ve hakemden oluşan olgun bir L&D modeli ile daha büyük ve coğrafi olarak dağınık kuruluşlar için en uygunudur.

Fiyatlandırma

500 $ / yıl (Başlangıç), 900 $ / yıl (Pro), 1390 $ (Takım)

5. Elucidat

Elucidat HTML5 yazma aracı

Elucidat’ın  bulut tabanlı e-Öğrenim geliştirme aracı, herhangi bir modern LMS ile çalışacağını iddia ettikleri duyarlı SCORM uyumlu içerik oluşturmanıza olanak tanır.

Bulut tabanlı bir platform olarak, içerik tasarımcılarından konu uzmanlarına kadar tüm ekibiniz, herhangi bir zamanda e-Öğrenim yazma sürecine katkıda bulunabilir, bunları inceleyebilir ve yer alabilir.

Elucidat, yüksek kaliteli e-Öğrenme oluşturmak, içeriği geniş ölçekte yönetmek ve performansı analiz etmek için hepsi bir arada bulut tabanlı bir çözüm olmayı hedefliyor. Bir yazarlık platformundan bekleyeceğiniz tüm özelliklere sahiptir: şablonlar, kaynaklar, video ve ses yönetimi, mobil duyarlı bir düzenleyici, bir düzen tasarımcısı ve düğmeler, flip kartlar ve giriş gibi beklediğiniz olağan etkileşimli öğeler kutuları.

Ayrıca, birden çok yazarla işbirliğine ve birden çok bölgede rol tabanlı geliştirme ve çeviri projeleri için güçlü özelliklere odaklanır. Bunlar, geliştirme sürecindeki rolleri ve konumlarıyla ilgili özellik setlerine erişim sağlayan ekip liderleri, KOBİ’ler, tasarımcılar ve gözden geçirenler için ayrı modüler görünümleri içerir.

Öğrenme eğrisi

Kullanıcı arayüzü net ve düzenli olduğundan, şablonları ve içerik bloklarını kullanarak hemen projeler oluşturmaya ve harika görünen sonuçlarla stil öğelerini uygulamaya başlayabilirsiniz. 

Daha deneyimli geliştiriciler için yapılabilecek çok şey vardır, ancak bu, zaman ve eğitim yatırımı gerektirecektir.

Değerlendirmeler

Elucidat, derecelendirilen sınavlarınız için çok çeşitli soru türlerine sahiptir. Dallanma senaryosu olan etkileşimli bir oyun gibi başka bir değerlendirme türü bulmak için şablonlarından birini de indirebilirsiniz.

Etkileşimler

Yazılım, kurslarınızda kullanabileceğiniz yalnızca birkaç etkileşim türüne sahiptir: bunlar Hotspot ve Flashcards’dır.

Video ve ses düzenleyici

Maalesef, Elucidat ses veya video kaydetmenize veya düzenlemenize izin vermez.

Konuşma simülasyonları

Araç ayrıca özel bir konuşma simülasyon özelliği içermiyor.

Mobil öğrenme

Elucidat, yayınladığı tüm içeriğin tamamen duyarlı olmasıyla mobil kullanıma hazırdır, ancak kursları çevrimdışı indirip çalıştırabilen özel bir mobil uygulamaya sahip değildir.

Yayınlama seçenekleri

Bu yazma platformu yalnızca SCORM’de kurs yayınlamanıza veya içeriği bulut depolama alanlarında depolamanıza izin verir.

Artıları

 • E-Öğrenme içeriğinin geniş ölçekte yönetimi
 • Ekipler için kolaylaştırılmış iş akışları
 • Sayfa geçiş efektleri
 • Herhangi bir cihazda yanıt veren tek kurslar oluşturma yeteneği
 • Kişiselleştirilmiş öğrenci klipleri 
 • Esnek öğe animasyonu; hemen hemen her kurs öğesini canlandırmak mümkündür
 • Verilere ve kullanıcıların öğrenim içeriğiyle nasıl etkileşim kurduğuna dair içgörülere kolayca erişin
 • Otomatik kurs yerelleştirme için XLIFF Çeviri desteği

Eksileri

 • Bulut tabanlı, tüm içeriğinizi satıcının sunucularında depolamanız gerektiği anlamına gelir
 • Diğer araç takımlarına kıyasla esneklikten yoksundur, bu nedenle deneyimli içerik yazarları yeteneklerinde kendilerini sınırlı bulabilirler
 • İçeriğinizdeki özel etkileşimler üzerinde çok fazla kontrol sağlamaz
 • Kullanıcı incelemelerine göre rakiplerinden herhangi birinden daha pahalı olabilir

İçin en iyisi

Elucidat, dağınık L&D ekiplerine sahip kuruluşlar ve bölgeye göre kurs varyasyonları sunma gereksinimleri için çok uygundur. 

Varyasyon yöneticisi, bir yazarın “alt kursları” üzerinde tam kontrole sahip merkezi bir “ana kurs” oluşturmasına olanak tanır. Bir ana kursta bir düzenleme yapıldıktan sonra, alt kurs bunu takip edecektir – bir alt kursta yine yerel olarak düzenlemeler yapılabilir. Elucidat yazarları, tek bir konumdaki birkaç kurs varyasyonunu yönetebilir, bu da çok sayıda sürüm oluşturma ve her birini ayrı ayrı düzenleme zahmetinden kurtulabilir.

Fiyat

Listelenen fiyat yok; satıcıyla iletişime geçmelisiniz.

Karşılaştırma Tablosu

Her HTML5 yazma aracını daha ayrıntılı karşılaştırmanıza yardımcı olmak için bir karşılaştırma sayfası hazırladık. Öğrenen tasarımcıların ve geliştiricilerin bir e-Öğrenim geliştirme aracından beklediği özelliklere dayanmaktadır: 

 iSpring SuiteAdobe CaptivateArticulate 360LectoraElucidat
Çözüm türüBir sınav düzenleyici,
bir diyalog simülatörü, bir etkileşim düzenleyici ve bir video stüdyosu içeren güçlü HTML5 yazma paketi .
Gelişmiş yeteneklere sahip güçlü geliştirme aracı. Adobe Creative Suite’in bir parçasıdır.Büyük ölçekli bir geliştirme ortamını dağıtmak için dokuz araç paketi.Harika WCAG uyumluluğu ve çeviri araçlarıyla çevrimiçi işbirliğine dayalı yazma paketi.Ekip çalışmasına ve kapsamlı sürüm oluşturma ve bölgesel varyasyon seçeneklerine odaklanan geliştirme aracı.
Öğrenme eğrisiDüşükYüksekOrtaYüksekOrta
Multimedya desteği
Görüntü ekleyebilir Evet Evet  Evet  Evet  Evet
Video ekleyebilir  Evet  Evet  Evet  Evet  Evet
YouTube / Vimeo’dan video yerleştirebilir Evet Evet Evet Evet Evet
Ses ekleyebilir Evet Evet Evet Evet Evet
Şekiller, SmartArt ve grafikler ekleyebilir Evet (PPT ile tam entegre)Evet (Tescilli) Evet (Tescilli) Evet (Tescilli) Evet (Tescilli)
Denklemler ekleyebilir  Evet  Hayır  HayırHayır  Hayır
Köprüler ekleyebilir Evet Evet Evet Evet Evet
Yerleşik görsel içerik kitaplığıEvetEvetEvet (Çevrimiçi stok kitaplığı)EvetEvet
Dahili ses / video klip kitaplığıHayırHayırEvet (Çevrimiçi stok kitaplığı)EvetHayır
Değerlendirmeler
Soru şablonlarının sayısı149201215
Etkileşimli aktivitelerEvetEvetEvetEvetEvet
Geri bildirimi yanıtlaEvetEvetEvetEvetEvet
Dallanma senaryolarıEvetManuelManuelEvetManuel
Sınav puanlamaEvetEvetEvetEvetEvet
Soru tasarımıDüzenlenebilir şablonlarStandart şablonlarStandart şablonlarStandart şablonlarSoru sayfaları
 Etkileşimler
№ etkileşim şablonu141920100+ (Yalnızca eLearning Brothers eklentisiyle kullanılabilir)8
Etkileşimler için seslendirmeler Evet Evet Evet Evet Evet
Renk düzeni ayarıEvetEvetEvetEvetEvet
Dahili Ses ve Video Düzenleyici
Ekran video kaydı kaydıEvetEvetEvetHayırHayır
Web kamerası kaydıEvetEvetEvetHayırHayır
Video düzenlemeEvetEvetEvetEvetHayır
Ses / Ses kaydıEvetEvetEvetHayırEvet
Ses düzenlemeEvetEvetEvetEvetEvet
Konuşma simülasyonlarıEvetHayırEvetHayırHayır
Yazılım simülasyonlarıHayırEvetHayırHayırHayır
Sanal gerçeklik projeleriHayırEvetHayırHayırHayır
Mobil öğrenme
Duyarlı tasarımEvetEvetEvetEvetEvet
Mobil uygulamaEvetHayırEvetHayırHayır
Diğerleri
Yayınlama seçenekleriHTML5, Video, SCORM (1.2, 2004), xAPi / Tincan, AICC, cmi5, HTML5HTML, SWF, Exe, Adobe Connect, Captivate PRIME, SCORM, AICC, xAPI360 Gözden Geçirme, Web, Video, Çevrimiçi Açıklamalı, AICC, SCORM, Tin Can API, CD, WordReviewLink, HTML5, Tin Can API, SCORM, AICCSCORM, Çevrimiçi bağlantı, API entegrasyonu
Geniş LMS uyumluluğuEvetEvetEvetEvetEvet
Masaüstü / SaasMasaüstü BilgisayarMasaüstü BilgisayarHer ikisi deSaasSaas
Yardım belgeleriEvetEvetEvetEvetEvet
Teknik DestekTelefon, e-posta veya çevrimiçi sohbet yoluylaTelefon veya sohbet yoluylaTopluluk forumu, yardım masası biletiE-posta veya iletişim formu aracılığıylaTelefon ve e-posta yoluyla

Sonuç olarak

Bilgileri yararlı bulduğunuzu ve sizin için mükemmel olan bir yazma aracını seçme yolunda ilerlediğinizi umuyoruz. 

İlgilendiğiniz her araç için bir deneme için kaydolun, kullanın ve keyfini çıkardığınızdan emin olun. Yazarlık deneyiminiz size sorunlara neden oluyorsa ve sizi harika öğrenme içeriği oluşturmak yerine teknik sorunlarla uğraşmaya zorluyorsa, başka bir araç düşünün.

Kaynak: https://www.ispringsolutions.com/blog/html5-authoring-tools

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

%d blogcu bunu beğendi: