MFB Akademi

Öğretmenler İçin Sınav Yapmasının En İyi 5 Yolu

Kısa sınavlar ve testler öğrencilerin ilerlemesini değerlendirmek için tasarlanmıştır, ancak bu tür araçların bir başka işlevi de öğretmektir, sadece ölçüm değildir. Her eğitmen bu tür bir problemle karşı karşıyadır – eğitmene doğrulanabilir veriler sağlayan kişiselleştirilmiş bir sınav sistemi oluşturma gerekliliği. Bir kursun tüm olası nüanslarını öngöremedikleri için kullanıma hazır çözümler yeterli değildir. Bir öğretmen standart bir müfredatı takip etmiyorsa, kişiselleştirilmiş sınavlara ve diğer değerlendirme araçlarına ihtiyacı vardır.

1. Temel çözümler

Kendi testinizi yapmak için bir programlama dili öğrenebilir ve ihtiyacınız olan tüm fonksiyonları kodlayabilirsiniz. Avantajları yetersizdir ve dezavantajları çoktur. Her şeyden önce, çok zaman alıyor. En basit testi bile sıfırdan programlamak için HTML, JavaScript, Python, Delphi ve PHP üzerinde çalışarak ve MS Office konusunda uzmanlaşmak için birkaç hafta, hatta aylar harcamanız gerekecek. İnternette ücretsiz bir HTML test kodu bulmak mümkündür, ancak seçim zayıftır ve kaynak kodu hakkında yeterli bilgi olmadan iyi bir seçimin kötü olandan ayırt edilmesi zordur. Resimleri, animasyonları, dallanma senaryolarını, özel geri bildirimleri vb. Yönetmek, ustalaşmak için daha fazla zaman alır. Alternatif olarak, parasal bir yatırım içeren profesyonel bir programcı kiralayabilirsiniz.

Kodlama süreci, özellikle acemiler için çok yorucu bir iştir ve testinizi birden çok platformda paylaşmak ve e-posta veya sunucu yoluyla geri bildirim toplamak için doğru kodu yazmak daha da zordur.

2. PowerPoint

PowerPoint, sunular oluşturmak için tasarlanmıştır; test yapma yazılımı değildir. Yine de, basit değerlendirmeler oluşturmak için hala kullanılabilir. Öncelikle, sorular ve olası yanıtlar için bazı slaytlar ve ayrıca doğru ve yanlış seçimler için geri bildirim slaytları oluşturmanız gerekir. Ardından, seçenekleri sonuçlarına bağlamak için köprüler eklemelisiniz. Nasıl çalıştığını görmek için lütfen bu makaleyi okuyun .

PowerPoint, öğretmenin tarafında sonuçların herhangi bir şekilde izlenmesini gerektirmeyen dallanma senaryoları oluşturmak için harika bir araçtır. Bir kişilik testi, “kendi maceranızı seçin” oyunu veya diğer eğlence odaklı materyaller hazırlamak için PowerPoint’i kullanabilirsiniz. PowerPoint’te etkileşimli öğeler veya izleme yetenekleriyle daha karmaşık bir test tasarlamak, VBA (Uygulamalar için Visual Basic) makrolarının kullanılmasını gerektirir. Bu yine, uygulamak için programlama kavramları hakkında bilgi gerektirir – işlevsellik ne kadar derinse, programlama bilginiz o kadar derin olmalıdır.

3. Öğretmenler için Sınav Oluşturucu aracı

Öğretmenler meşgul insanlardır ve genellikle karmaşık programlar ve teknolojilerle oynamak için çok fazla boş zamanları yoktur. Ek olarak, profesörlerin anında geri bildirime, güvenilir bir değerlendirme sistemine ve çekici ve kullanıcı dostu bir arayüze ihtiyacı vardır. Öğrencileri test etmenin temel amaçlarından biri sadece bilgilerini değerlendirmek değil, aynı zamanda onları meşgul etmek ve eğlendirmek ve öğrenmeye istekli olmalarını sağlamaktır.

Öğretmenler için gelişmiş bir Sınav Oluşturucu, herhangi bir öğrenme hedefini ve hedefini karşılamak için çeşitli özellikler sunar:

 • Her soru için özel geri bildirim, öğrencilere önemli bilgiler sağlar ve onları devam etmeye teşvik eder.
 • Birden çok deneme, kullanıcılara hatalarından ders aldıkları için kredi verir.
 • Bilgi slaytları daha da ayrıntılı bilgi sağlar ve yanlış yanıt vermeleri durumunda öğrencilere yardımcı olabilir.
 • Dallanma senaryoları, bir sınav içinde özel öğrenme yolları oluşturmanıza olanak tanır.

Gelişmiş bir Sınav Oluşturucunun yardımıyla bir öğretmen şunları yapabilir:

 • Çoktan seçmeli, çok yanıtlı, yazın vb. Dahil olmak üzere en popüler notlandırılmış soru türlerinden birini seçin.
 • Resimler, fotoğraflar, şemalar, grafikler, videolar ve diğer görsel efektlerle bir test yapın.
 • Dallanma kullanın, yanlış cevaplar için ceza uygulayın ve bir süre sınırı belirleyin.
 • Uygun bir e-posta sonuç formu veya bir LMS aracılığıyla geri bildirim alın.
 • Basılı bir kopyayı yazdırmak için bir sınavı Word formatında kaydedin.

PowerPoint ve iSpring QuizMaker’ı kullanarak aynı testi yapmaya çalıştık. Bu ilginç PowerPoint ve iSpring QuizMaker savaşının sonuçlarına bir göz atın .

İSpring QuizMaker ile oluşturulmuş örnek sınav

https://cdn2.ispringsolutions.com/ispring_bitrix/content/resources/demo/quizmaker/geometry_2/index.html

İSpring’in gelişmiş sınav yazma aracını deneyebilirsiniz . İlgi çekici ve etkili çevrimiçi sınavlar oluşturmak için yukarıda belirtilen tüm özelliklerin keyfini çıkarın. Deneme süresi 30 gündür, bu yüzden onu sonuna kadar test edebileceksiniz.

4. Çevrimiçi hizmetler

Bir İnternet araması, çok çeşitli çevrimiçi sınav oluşturucuları ortaya çıkarır. Çoğu e-posta kaydı olmadan kullanılabilir ve birkaç dakika içinde eğitici bir test oyunu yapmak için basit işlevler sunar. Animasyonlu ve etkileşimli sınavlar, e-Öğrenim, pazarlama / tanıtım kampanyaları, ücretsiz içerikten para kazanma vb. İçin kullanılabilir.

Basitlikle ilgili yaygın bir sorun, gelişmiş seçeneklerin olmamasıdır. Bu tür araçlarla, dallanma senaryoları kuramayacağınızı, görsel efektler oluşturamayacağınızı, resim ve video yükleyemeyeceğinizi sık sık bulacaksınız. Bu tür kaynakların genellikle yalnızca bir tür sorusu vardır ve eğitmenin başka seçeneği yoktur. Öğrencilerinizin bilgilerini daha derinlemesine ölçmek istiyorsanız, farklı türden anketlere ihtiyacınız vardır: açılır menüler ve boş alanlar içeren açık ve kapalı anketler. Çevrimiçi kaynaklar genellikle bu tür talepleri karşılamaz.

5. LMS modülleri

Birçok LMS, değerlendirme oluşturmak için işlevsellik sağlar. Örneğin, Moodle’da birkaç adım izlemeniz gerekir:

 1. Bir soru bankası oluşturun.
 2. Bir test etkinliği ekleyin.
 3. Teste soru ekleyin.
 4. Testi önizleyin.

Boşlukları doldurmak ve açılır menülerde uygun alternatifleri seçmek kolaydır, ancak Moodle arayüzü kullanıcı dostu değildir ve tüm işlevleri ve seçenekleri sıralamak yorucu olabilir. Yardım için bu videoyu veya bu videoyu izleyin . Bu eğitimler çok ayrıntılıdır ve halihazırda Moodle LMS kullanıyorsanız çevrimiçi bir test oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bu yaklaşımın dezavantajı, oluşturduğunuz bir testin birlikte çalışamaz olmasıdır, bu nedenle onu indirip başka bir LMS’ye yükleyemez veya bir bilgisayara alamazsınız.

Kaynak: https://www.ispringsolutions.com/blog/top-5-ways-for-teachers-to-make-a-quiz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

%d blogcu bunu beğendi: