MFB Akademi

PowerPoint’te Jeopardy Oyunu Nasıl Yapılır?

E-Öğrenim deneyiminizi oyunlaştırmak için PowerPoint’te birçok ilgi çekici etkileşimli uygulama oluşturulabilir . Jeopardy oynamak her zaman çok eğlencelidir. Üstelik, bu karoları kategoriler ve farklı sayılarla her gördüğünüzde, TV’de gördüğünüz ve oyuncularla hep tahmin ettiğiniz hayatınızdaki tüm nostaljik anları düşünmeden duramazsınız, “Doğru cevap nedir? Haklı mıyım yanlış mıyım? Gösteriye konuk olmasanız bile sizi oyuncunun yerine koyar.

Şimdi modern teknoloji ile bu oyunu sıfırdan yaklaşık 10-20 dakika içinde kendiniz oluşturabilir ve arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz! Bu yazıda, PowerPoint’te bir Jeopardy oyununun nasıl yapıldığını öğreneceksiniz. Resimler, ses ve video ile kendi ipuçlarınızı oluşturun.

Ayrıca, ayrıntılı adım adım talimatlarla içeriden nasıl yapıldığını da anlayacaksınız. Bonus olarak, oynayabileceğiniz ücretsiz bir Jeopardy şablonu alacaksınız .

genel bakış

Bir Jeopardy oyunu yapmak için PowerPoint’in aşağıdaki özelliklerini kullanacağız:

 • Bir tablo oyun tahtası (veya bir ızgara) oluşturmak için bu gösterileri kategorileri ve skor (veya nakit değeri).
 • Kılavuzdaki her seçimi ilgili ipucu slaydına bağlamak için köprüler .
 • Tutarlı bir tasarıma sahip ipuçları ve yanıtlar için birleşik slaytlar oluşturmak için Asıl Slayt görünümü.

Oyunu web formatında yayınlamak ve çevrimiçi paylaşmak için şunu kullanın:

Jeopardy oyun tahtasını oluşturmak için bir PowerPoint tablosu kullanacağız. Daha sonra, sunumdaki ilgili ipucu slaydına bağlanacak her hücreye (örneğin, 400 $ ‘lık BİLİM) köprüler ekleyeceğiz. Bir cevap verdikten sonra, oyuncu doğru cevabı görecek ve ardından oyun tahtasına geri getirilecektir.

Aşama 1: Bir Oyun Tahtası Oluşturun

 1. Yeni bir PowerPoint sunusu oluşturun ve ilk slaydı adlandırın.
 2. Tasarım sekmesinde sunumunuza bir tema uygulayın .
 3. Yeni bir slayt ekleyin ve Ekle sekmesi> Tablo’ya giderek bir tablo ekleyin .
 4. 5 sütun ve 5 satır içeren bir tablo oluşturun.
 5. Tabloyu slaydınızla eşleşecek şekilde yeniden boyutlandırın ve aşağıdaki resimde gösterildiği gibi hücreleri doldurun.
 6. Daha özgün bir görünüm elde etmek için oyun tahtanızı yeniden renklendirin. Sen denilen boya kovası aracı bulacaksınız Gölgelendirme içinde Tablo Araçları > Tasarım sekmesini.

Diğer tüm adımları tamamladıktan sonra, oyun tahtası şöyle görünecektir; burada her hücre, ilgili ipucuna bir köprüdür:

Slayt Düzenlerini Anlamak

Her PowerPoint slaydının Başlık Slaydı ve Başlık ve İçerik gibi bir Düzen vardır . Slaydın küçük resmine sağ tıkladığınızda belirli düzeni seçebilirsiniz.

Asıl Slayt aracında yeni slayt düzenlerini düzenleyebilir ve oluşturabilirsiniz .

Düzen tabanlı yaklaşım ve Slide Master görünümünün kullanımı, iki türden çok sayıda benzer slayta sahip olan Jeopardy oyununda özellikle önemlidir:

 • İpucu slaytı. Bir ipucu metni ve doğru cevabı kontrol etmek için bir “Cevapla” düğmesi içerir.
 • Doğru Cevap slaydı. İlgili ipucunun cevabını ve oyun tahtasına geri dönmek için “Ana Sayfa” düğmesini içerir.

Ana slaydın içeriğini değiştirmek, değişiklikleri sunumdaki bu türdeki her slayda otomatik olarak uygulayacaktır. Örneğin, Asıl Slayt’ta arka planı, metin yerleşimini, boyutu veya yazı tipini değiştirebilir , ardından Normal görünüme dönebilir ve her şeyin değiştiğini göreceksiniz.

2. Aşama: İpucu ve Doğru Cevap Düzenleri Oluşturun

Yukarıda gösterilen düzenler , Jeopardy oyununun PowerPoint temasına zaten dahil edilmiştir . Nasıl yapıldıklarını görmek için şu adımları izleyin:

 1. Görünüm sekmesinde Asıl Slayt’a girin .
 2. Yeni bir Düzen ekleyin .
 3. “Clue” olarak yeniden adlandırın .
 4. Slayta bir düğme ekleyin. Git Ekle sekmesine tıklamanız Şekilleri > Aksiyon Düğmeleri . Özel bir tane seçin ve slayt üzerine çizin.
 5. Gelen Eylem Ayarları penceresine, set Sonraki Slide: için köprü .
 6. Sağ tıklayın, Metni Düzenle’yi seçin ve düğmeye “Cevapla” başlığını ekleyin.
 7. İpucu slaydına benzer şekilde, doğru bir cevap slaydı oluşturun. Asıl Slayt görünümünde sol bölmeyi sağ tıklayın ve Düzen Ekle’yi seçin . “Doğru Cevap” olarak adlandırın.
 8. Bir “Giriş” işlem düğmesi ekleyin ve köprüsünü oyun tahtası olan Slayt 2’ye yönlendirin.
 9. Üst şeritte Asıl Görünümü Kapat düğmesine tıklayarak veya Görünüm sekmesinde Normal görünümü seçerek Asıl Slayt görünümünden çıkın .

3. Aşama: Tüm Slaytları Ekleyin ve Bunları Kılavuza Bağlayın

Başlık slaytına ve oyun tahtası slaytına zaten sahibiz. Ayrıca Clue / Correct Answer çifti için düzenlere sahibiz.

 1. Üçüncü slaydı ekleyin. Düzen > İpucu Ayarlayın .
 2. Dördüncü slaydı ekleyin. Düzen > Doğru Cevabı Ayarlayın . Bunun gibi görünecek:
 3. Şimdi ipucu-cevap çiftine sahipsiniz. 3. ve 4. slaytları, ızgarada aktif hücreler olduğu kadar çoğaltın. Bu örnekte 20 ipucu var, bu nedenle ilk ikisi dahil toplam slayt sayısı 42 olacaktır.

Not: İpuçları için taslak metni doldurmanızı öneririz (örneğin, Kategori 1 Sorusu 200 $). Bu şekilde bulmanız ve bağlamanız daha kolay olacaktır.

Tüm sunum boyunca ızgara hücrelerini ilgili slaytlara bağlayın.

 1. Hücredeki metni seçin, sağ tıklayın, ardından Köprü seçeneğini seçin (veya Ctrl + K kısayolunu kullanın).
 2. Sol bölmede, Bu Belgeye Yerleştir’i seçin ve ardından ilgili slaydı seçin (örneğin, 200 $ için Kategori 1 Sorusu). Click Ok köprüyü eklemek için.

Gezinmeyi kısıtla

Birincisi dışındaki tüm slaytları seçin ve Geçişler sekmesindeki Farede Tıkla onay kutusunun işaretini kaldırın . Bu, fare tıklamaları ile slayt değişikliklerini göz ardı ederek oyununuzda akıcı köprü / düğme navigasyonu kuracaktır.

4. Aşama: Oyununuzu geliştirin

Oyununuzu ses ve videonun yanı sıra PowerPoint animasyonları ve slayt geçişleriyle geliştirebilirsiniz. Daha ilgi çekici bir oyun deneyimi sağlamak için istediğiniz efektleri eklemekte özgürsünüz.

İpuçlarınıza resimler ekleyin

Yerel diskinizden şeffaf arka plana sahip PNG’ler dahil herhangi bir resmi sunuya sürükleyip bırakmanız yeterlidir. Aksi takdirde, ipucunu açıklamaya (veya yarışmacıların kafasını karıştırmaya yardımcı olan) bir resim eklemek için eski Ekle > Resimler (veya Çevrimiçi Resimler ) yöntemini kullanın .

Resim Araçları > Biçim’den gölge veya ıslak zemin gibi Efektler uygulayabilirsiniz . İsterseniz bir animasyon ekleyin.

Doğru cevap: Ribonükleik asit

Müzik ekleyin ve otomatik oynatmasını sağlayın

Ses dosyasını slayda sürükleyip bırakın veya Ekle > Ses’e gidin :

Git Ses Araçları Oynatma ve set Başlat: Otomatik .

Ses dosyalarını 15 saniye kadar kısaltmanız önerilir.

Bu arada, Musopen.org yasal ve ücretsiz olarak indirilip kullanılabilen harika bir çevrimiçi kaynaktır.

Doğru cevap: Küçük

Video soruları ekleyin

Videoyu ipucu slaydınıza sürükleyip bırakın veya Ekle > Video’ya gidin .

Video Araçları > Oynatma’ya giderek sese benzer şekilde otomatik olarak oynatılmasını sağlayın . Ardından Başlat: Otomatik olarak ayarlayın .

Kapalı açıklamalı alt yazı da bu sorunun herkesin kullanımına sunulmasına yardımcı olabilir. CC metnini içeren bir metin kutusu ekleyin ve videonun altına yerleştirin. Görünüm “bu görünmez ışınlarına maruz” kelimeleri videoda söylenen önce söz özünü ortaya koymamaktadır böylece 9 saniyelik gecikme ile animasyon, bu video soru üzerine kullanıldı.

Doğru cevap: Ultraviyole ışınları

Diğer iyileştirmeler

İşte oyununuzu nasıl geliştireceğinizle ilgili diğer bazı fikirler:

 • Slayt Master’ı kullanarak ipucu slaytları için geçiş efektleri ekleyin ( Soldur veya Yakınlaştır ). Ayrıca, bir bilgi kartı çeviriyormuşsunuz gibi görünmesi için Çevir geçişini doğru yanıt slaydına ekleyin.
 • Oyun alanındaki ziyaret edilen hücreleri gizlemek için tetiklenen animasyonlar ekleyin (bunu aşağıdaki .pptx örnek dosyasında görebilirsiniz. Ancak HTML5 web sunumunda görünmez).
 • İpucu slaytlarına ses tetikleyicileri (işlem düğmeleri) ekleyin. Örneğin, alkış veya yuhalama sesleri. Daha eğlenceli hale getirmek için oyun sırasında bu seslerden herhangi birini etkinleştirebilirsiniz.
 • Oyun tahtası slaytına başka bir bölüme yönlendirecek bir bağlantı ekleyerek 2. tur ve son bir Tehlike ekleyin (şablonu aynı sunuya tekrar ekleyebilirsiniz).

Oyununuzu test edin

Her bağlantının ve diğer yönlerin düzgün çalıştığından emin olun. F5’e ( Slayt Gösterisi > Slayt Gösterisini Başlat ) tıklayarak slayt gösterinizi başlatın ve onunla oynayın. Kılavuzdaki köprülerinizi kontrol edin ve doğru ipuçlarına yol açtıklarından emin olun.

Web için yayınlayın

İSpring Converter Pro ile orijinal PowerPoint Jeopardy oyununuzu tek tıkla yayınlayabilir ve bu yazıda olduğu gibi Web’e koyabilirsiniz.

Oyununuzu bir web formatında yayınladıktan sonra işlevselliğini test etmeyi unutmayın.

Oyununu oyna

Şimdi eğlenceli kısım geliyor! Kendi oyununuzu yarattıktan ve Web’de yayınladıktan sonra, arkadaşlarınızı davet etme ve oynama zamanı! Oyun için iki veya daha fazla oyuncuya, ayrıca oyuncuların skorunu yazmak için bir parça kağıt ve kaleme ihtiyacınız olacak. Oyunu çalıştırın ve ev sahibi olun. Bu oyunun orijinal TV versiyonunda, yarışmacılar bir cevap vermek için girebilirler. Stüdyoda olmadığımız için, yarışmacılar içeri girmek için alkışlayabilirler.

Kurallar oldukça basit:

 • İlk oyuncu kategoriyi ve puanları / karmaşıklığı seçer
  (örn. Amerika Birleşik Devletleri Başkanları 30 puan).
 • Sunucu, oyun tahtasındaki ilgili hücreye tıklar ve ipucunu yüksek sesle okur
  (örneğin, Oyuncak Ayı, bir av gezisinde bir ağaca bağlı bir ayıyı vurmayı reddettikten sonra bu başkanın onuruna icat edilmiştir.)
 • Ev sahibi ipucunu okumayı bitirdikten sonra, herhangi bir yarışmacı bir cevap vermek için uğrayabilir
  (örneğin, Theodore Roosevelt Kimdir?)
 • Cevap doğruysa, oyuncu bu ipucunun puanlarını kazanır ve bir sonrakini seçebilir.
 • Cevap yanlışsa, oyuncu bir ceza alır ve diğer yarışmacılar içeri girebilir.
 • Oyun tahtasındaki tüm ipuçları seçildikten sonra, en yüksek puana sahip oyuncu kazanır.

Resmi Jeopardy kuralları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Wikipedia’daki resmi makaleye bakın:

https://en.wikipedia.org/wiki/Jeopardy

Jeopardy’yi anaokulundan ofise kadar her yerde oynayabilir veya havayı hafifletmek için sıkıcı bir toplantıya veya kurumsal sunuma biraz eğlence katabilirsiniz. Bu oyun sadece bilgi ve hızlılık hakkında değil, aynı zamanda buzu kırmak ve bir bağ kurmakla da ilgilidir.

Kendi sorularınızı oluştururken sorun yaşıyorsanız, oynanan tüm Jeopardy oyunlarının hayranlar tarafından oluşturulan arşivine bakın:

www.j-archive.com

Makaleyi beğendiyseniz, lütfen Paylaş düğmesini tıklayarak bize bildirin  .

Ne tür e-Öğrenim konularının tartışılmasını istediğiniz konusunda herhangi bir fikriniz varsa, yorum bırakabilirsiniz; sizin için yeni içerik yazmaktan her zaman mutluluk duyarız.

Kaynak: https://www.ispringsolutions.com/blog/how-to-make-a-jeopardy-game-in-powerpoint

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

%d blogcu bunu beğendi: