MFB Akademi

Z ve Alfa nesli için sağlıklı teknoloji

Sadece ülkemizin değil aslına bakarsanız tüm dünyanın günümüzdeki en önemli sorunlarından biri Z ve alfa kuşağına doğru eğitimi verememek.

Kimilerimiz eğitimde kullanılan araçların teknolojiye uyarlanamamasından şikâyetçiyken kimilerimiz de teknolojik araçların eğitimde kullanılmaya başlaması ile birlikte öğrencilerimizin dijital bağımlılığa kurban edileceği endişesini taşıyor. Her iki tarafın kendilerine göre haklılık payı olmakla birlikte eğer bu bir sorun ise sorunun nedenini irdelemek gerekiyor.

Eğitim açısından yorumlamak gerekirse 2023 vizyonunun bir parçası da vizyonel bakış açısını yakalamış geleceğin nesillerini bugünün ve geleceğin argümanlarıyla donatarak fikir üretebilmelerine, ürettikleri fikirleri ise pratiğe dökebilmelerine imkân sağlamak. Bunu yaparken geçmişinin temel dinamik ve saiklerinden de taviz vermemek. Geleceğin dünyasında etkili bir biçimde söz sahibi olabilmek.

Yanılıyorsam lütfen yazının sonunda size vereceğim mail adresi üzerinden bana yanıldığıma dair geri bildirim yapın ama bugünün en büyük sıkıntısı bize emanet edilen çocuklarımızın hangi nesil olduğunu, onların ihtiyaçlarının neler olduğunu ve neler üzerine yoğunlaşıp neleri yanlış yaptıklarını tespit edememekten kaynaklanıyor. Yabancı bilim adamları, fütüristler ve sosyologlar nesilleri kategorileştirirken dünün nesline Z ve bugünün nesline Alfa Nesli diyerek bugünden itibaren gelecekte yaşanacak olumlu-olumsuz her olayın başkahramanlarının bu iki nesil olacağını altını çize çize vurgulamışlar.

Endüstride 4.0 sıfırı gerçekleştirme ideasında olan bir Türkiye’nin Eğitim 2.0 ya da Öğretmen 2.0 da bile yavaşlıyor olmasını hayal etmek gerçekten ürkütücü. Bugün bizim eğitimimizde yenilikçi yaklaşımları ciddi bir şekilde irdeliyor olmamız ve kendi eğitim sistemimizde bunları ne şekilde nasıl uygulayabiliriz de daha iyiye ve daha ileriye gidebiliriz sorusuna cevap vermemiz gerekirken henüz kısır fikir tartışmaları ile yerinde sayıyor olmamızı hayal bile edemiyorum. Bu kâbusların olmaması için teknolojiyi amaç olarak değil geleceğe yapılacak en büyük yatırım aracı olarak düşünmeli ve geleceğimiz ifadesini kullandığımız çocuklarımızı ve gençlerimizi sağlıklı teknoloji ile yetiştirmeliyiz.

Mehmet Fatih BÜTÜN
mehmetfatihbutun@hotmail.com

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

%d blogcu bunu beğendi: